jpg Düğün için Reyhani Dans Kursu, Eğitimi | Düğündansım.com

REYHANİ

REYHANİ

Düğünde Mardin Reyhani Oyunu

Mardin yöresine ait bir halk oyunu olan Reyhani, “Allah’a yakarışın simgesini” temsil eden ve eller havada, avuçlar açık ve diz çökerek oynanan bireysel bir oyundur ve Reyhani Müziği eşliğinde yapılır. Mardinliler için düğünde Reyhani oynamak bir gelenektir. Özellikle televizyonda yayınlanan Hercai dizisinde Ebru Şahin, & Akın Akınözü ve Sıla dizinde Cansu Dere & Mehmet Akif Alakurt tarafından oynandıktan sonra popülerliği artan Reyhani, herkesin öğrenmek isteyeceği bir dans haline gelmiştir.

Reyhani Müziği

Mardin’in yıllar boyunca farklı din ve kültürlerin beşiği olması sebebiyle Endülüs, Arap, Süryani, Kürt ve Türk müzik ve enstrümanlarından harmanlanmış bir müzik türüdür.

Neden Düğünde Reyhani Oyunu Seçilmeli?

Öncelikle Mardinliyseniz ve daha önce Reyhani oynamamışsanız şunu bilmelisiniz ki kız veya erkek tarafı sizden büyük olasılıkla düğünde Reyhani oynamanızı bekleyecektir zira Mardinliler için bu oyun çok önemlidir. Bunun dışında damatlar için hareketlerin basit olması ve gelinler için de oldukça zarif hareketlerden oluştuğu için Türkiye’deki birçok düğünde de artık bu oyun tercih edilmektedir.

Reyhani dansı;

• Erkekler için eşiyle karşılıklı oynayabilecekleri bir halk oyunudur.
• Kadınlar için zarif el ve kol hareketlerini barındırması, gelinleri ince ve narin gösterir.
• Son yıllarda düğünlerde çok popüler hale gelmiştir.
• Öğrenmesi kolaydır, 2 özel derste rahat bir şekilde öğrenilebilir.
• Koreografisi kısadır, çok kolay ezberlenip düğünde rahatça yapılabilir.
• Her tür gelinlik modeliyle çok rahat oynanabilir.

Düğünde Reyhani Nasıl Oynanır?


Reyhani oyununun basit ama etkili bir koreografisi vardır. Gelin ve damat reyhani figürlerini eş zamanlı yani aynı anda yaparlar. Temelde avuç içleri açık ve yukarı bakacak şekilde, kollar yere paralel, müziğin ritmine uygun olarak dizlerden çöke çöke oynanan bir oyundur. Gelin ve damat oyuna beraber başlarlar, reyhani müziğinin ortalarında damat yere çöker ve gelin bu oyunu zarif bir şekilde eşinin etrafından dönerek oynar. Son olarak tekrar karşılıklı oynayıp bitirirler. Reyhani müziği ortalama 4 dakika olsa da gelin ve damadın reyhani koreografisi yaklaşık 2 dakika civarındadır. Reyhani düğün dansının nasıl oynandığını isterseniz bu linkten izleyebilirsiniz.

Dans okulumuzda Reyhani kursunu, profesyonel eğitmenlerimizle, sizin belirleyeceğiniz saatlerde, 2 özel ders gibi kısa bir sürede, çok kolay ve %100 öğrenme garantisiyle alabilirsiniz. Reyhani dans kursu fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN
Arayın Whatsapp