HARMANDALI

HARMANDALI

Harmandalı Zeybeği

Harmandalı Zeybeği, Ege yöresine ait bir türkü ve oyundur. Çanakkale ve Balıkesir bölgelerinden çıktığı tahmin edilmektedir. Çiftlerin en çok kafalarının karıştığı kısım zeybek ve harmandalı arasındaki farktır. Zeybek geleneksel bir halk oyunudur, Harmandalı ise bu oyunun türlerinden bir tanesidir. Tıpkı Kerimoğlu Zeybeği, Yörük Ali Zeybeği, Çakal Çökerten Zeybeği ve Çökertme gibi. Düğünde zeybek oynamak isteyen gelin ve damat öncelikle hangi türünü oynamak istediğine karar vermelidir. Çiftlerin büyük bir çoğunluğu genellikle Harmandalı oyununu seçmektedir.

Harmandalı oyunu da diğer bütün zeybek oyunları gibi asil duruşuyla yiğitliği, mertliği ve cesareti temsil eder. Harmandalı figürleri ağır ve büyük ayak hareketleri ile oynanan bir oyundur. Dik durmak, kolları geniş bir şekilde açmak, cesur bakışlarla hep karşıya doğru oynamak ve harmandalı müziği eşliğinde ritmine uygun hareket etmek bu oyunu görsel açıdan etkileyici bir hale dönüştürür.

Cesaret tüm zeybek oyunlarında olduğu gibi Harmandalı oyununda da esastır. Düğün için Harmandalı kursu almak isteyen bir Damat ilk önce bu oyunu ne şekilde oynayacağına karar vermelidir. Damat isterse tek başına, isterse arkadaşlarıyla veya eşiyle beraber, isterse de profesyonel harmandalı ekibi ile bu oyunu gerçekleştirebilir.

Neden Harmandalı Düğün Dansı?

Düğün gününüzün geldiğini hayal edin; giriş müziği eşliğinde gelin yolunda yürüdünüz, sonra nikah, ardından ilk dans, takı töreni ve pasta… Bu saydıklarımız daha çok gelinleri simgeleyen unsurlardır. Düğün de akılda kalıcı ve izleyenlere işte damat budur dedirtecek bir şey arıyorsanız harmandalı oyunu bunun için biçilmiş kaftandır.

Harmandalı Zeybeği;

• Güçlü, yiğit, cesur bir damat olduğunuzu simgeler.
• 4 saatlik özel dersle öğrenmesi çok kolaydır.
• 3 şekilde oynanabilir. Tek başına, eşinizle karşılıklı ve ekiple beraber.
• Zeybek müzikleri arasında en etkileyicisi Harmandalı müziğidir.
• Kadınlar için gelinlikle çok rahat oynanabilir.

Düğünde Harmandalı Nasıl Oynanır?

Üç şekilde de öğrenilen Harmandalı koreografisi ve tekniği aynıdır, önemli olan hangi şekilde oynanacağına karar verilmesidir. Daha önce hiç Zeybek Harmandalı oynamamış veya yeteneği olmadığını düşünen kişiler dahi kursumuzda geliştirdiğimiz eğitim tekniği sayesinde çok kolay ve kısa bir sürede bu oyunu öğrenebilirler.

Harmandalı oyunu 9/4’lük bir ölçü birimine sahiptir. Yani bir harmandalı figürünü (1 ve 2 ve 3 ve 4 ve 5 ve 6 ve 7 ve 8 ve 9 ve) şeklinde sayarak oynayabiliriz. Çok daha farklı adımlama ve sayma teknikleri olsa da en yaygını budur. Harmandalı oyununun adımlarını öğrenmeden önce müziğin ritmini duyabilmek ve sayabilmek çok önemlidir. Ritmi sayabilen kişi figür öğrenme aşamasına geldiğinde çok kolay bir şekilde hareketleri ezberleyebilir. Düğün de yapılacak harmandalı gösterileri için müziği kısaltıp ortalama 4-5 figürden oluşan bir koreografi yapmak yeterlidir. Böylece konuklarınıza uzun bir oyun izletmek yerine etkili ve en güzel harmandalı figürlerinin yapıldığı bir oyun sergileyebilirsiniz.

Daha önce kursumuzda eğitim almış olan çiftlerimizin Harmandalı videolarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Harmandalı Oynamanın Püf Noktaları:

• Harmandalı zeybeği diğer tüm zeybekler gibi öğrenmesi kolay ama vücuda oturması zaman alan bir danstır. Bu yüzden hareketleri tekrar etmek, pratik yapmak çok önemlidir.
• Harmandalı zeybeği saatin ters yönünde hareket edilerek yapılması gerekir. Birden fazla kişi varsa halka şeklinde oynanmalıdır.
• Göz temasında olmak oynayanlara güven vereceği için yanlış bir hareket yapılsa da diğer kişiye bakarak hata çok kolay kapatılabilir. Asla yere bakılarak dans edilmemelidir.
• Kendine güvenerek oynamak çok önemlidir.
• Harmandalı bir duruş oyunu olduğu için dik durmak, sert bakışlar ve büyük ve ağır hareketler bu oyunu daha heybetli göstermemizi sağlar.

Dans okulumuzda Harmandalı kursu eğitimini, profesyonel zeybek eğitmenlerimizle, sizin belirleyeceğiniz saatlerde, 4 özel ders gibi kısa bir sürede, çok kolay ve %100 öğrenme garantisiyle alabilirsiniz. Harmandalı kursu fiyatlarına ve harmandalı ekibi kiralama fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN
Arayın Whatsapp